Allgau – SKAŁKI, skocznie narciarskie, spacery, …

Allgau – SKAŁKI, skocznie narciarskie, spacery, …

Allgau CrossLineAllgau to niemiecki skalny region wspinaczkowy w rejonie Obersdorfu. Miejscówka bardzo przyjazna dla turystów, zielona, doskonale nadająca się na rodzinny wypoczynek połączony ze wspinaniem. Dokonując porównania z naszym krajowym podwórkiem przypomina swoją malowniczością i charakterem Pieniny.

szwabia wspinanie

Działania podejmujemy w sierpniu 2014 r. z Krzysiem „Miłym” i Agą „Ńiśką” z THE CrossLine TEAM – po uprzednim wycofaniu się z rejonu Małych Taurów, gdzie z lodowca przegania nas deszcz i źle rokujące prognozy meteo. Rejon Allgau (jak całe „austrio-niemcy”) jest dobrze znany Miłemu, który jest tu już enty raz i porusza się tu jak po swoim przydomowym ogrodzie – co świetnie usprawnia całą organizację.

Allgau wspinaczka

Rejon wspinaczkowy Allgau położony jest bezpośrednio przy granicy z Austrią, w południowo-zachodniej Szwabii, w Bawarii i częściowo Badenii-Wirtembergii (u podnóża Alp Algawskich) i jak wspomniałem wcześniej prosi się aż o aktywności rodzinne – gdyż daje możliwość szybkiego łączenia wspinaczki skalanej z:

-> turystką pieszą po dobrze oznakowanych i opisanych szlakach;

-> szeroko rozumianą aktywnością rowerową w plenerze, po szlakach czy ścieżkach rowerowych;

-> treningami biegowymi czy rekreacją biegową;

-> prostymi drogami via ferratowymi dla dzieci;

-> turystycznym czy biesiadnym obcowaniem z malowniczymi rzeczkami i potokami (na jednym z potoków w wyrzeźbionym przez wodę kanionie/przełomie znajduje się świetnie przygotowany dla turystów szlak widokowy);

-> zwiedzaniem jaskini turystycznej;

-> podróżowaniem kolejkami górskimi czy zjeżdżaniem kolejkami bobslejowymi;

oraz, jak mniemam, zimową aurą ze sportami zimowymi.

Wisienką na torcie będzie zapewne spacerowanie po urokliwym i doskonale wpisanym w okoliczne góry Obersdorfie oraz kulinarne podróże po jego knajpkach. Jest tu, jak na górski kurort przystało, kilka sklepów turystycznych (niestety z małym wyborem szpeju wspinaczkowego), sklep firmowy Salewy oraz słynne z pucharów świata skocznie narciarskie (choć do skoczni mamuciej trzeba kawałek podejść), dworzec kolejowy, sklepy spożywcze, apteka, bankomaty, …

niemcy wspinanie

Nasz plan na ten wyjazd przewidywał wczesne wstawanie, 3 – 4 godziny treningów w skale, powrót przez piekarnię, śniadanie, …

Niestety z pięciu dni naszego wyjazdu – przez cztery przechodziły ciągł,e a momentami gwałtowane opady deszczu (w landzie wprowadzono stan alarmu przeciwpowodziowego) a piąty – ostatni dzień, choć suchy z nieba, był dalej mokry w skale.

Czas niepogody aktywnie wykorzystaliśmy na próby wspinania się po mokrym (permanentne latanie, wędki na przyblokach) oraz szczegółowe rozpoznanie rejonów skalnych i ogląd dróg wspinaczkowych – spostrzeżenia z tego rozpoznania prezentuję poniżej (a niedosyt wspinania i plan powrotu w 2015 na upatrzone uprzednio pozycje gdzieś między wierszami).

Region skalny Allgau składa się z wielu rozproszonych skał wapiennych – rozczłonkowanie dróg daje wiele możliwości zarówno jeśli chodzi o wystawę, ekspozycję, jak i wysokość dróg oraz pozwala schować się przed tłumem, którego w te deszczowe dni nie było nam dane zanotować. Teren obszarowo jest rozległy, występuje tu wiele murów skalnych i pojedynczych ostańców.

allgau szwabia góry

Znaczna część dróg wytypowanych w przewodniku, a obejrzana w naturze była dobrze obita i wyposażona w stanowiska zjazdowe. Jednak wedle mojej oceny na wielu drogach wypadałoby dołożyć coś od siebie pomiędzy długimi przelotami (np. jako pierwszą niską wpinkę, nad pułkami czy w trawersach), a cześć dróg można prowadzić na własnej protekcji.

allgau drogi wspinaczkowe

Do większości ścian można podejść ścieżką od szlaku turystycznego czy drogi (gęsta sieć dróg asfaltowych, szutrowych czy leśnych, szlaków pieszych, ścieżek). Czas potrzebny na osiągniecie celu z buta to kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Warto pamiętać iż znaczna część skał jest położona na terenie gęsto zalesionym i doskonale chowa się przed oczami wspinaczy, ukazując swe oblicze dopiero przy bezpośrednim kontakcie. W innym przypadku znad lasu wystają tylko górne partie skały ukrywając w lesie kilkudziesięciometrowe ściany i wprowadzając obserwatora w błąd co do rzeczywistej wysokości czy obszerności formacji.

dojazd samochodem

Co niezwykłe (jak na Niemcy) w rejonie występują problemy z parkowaniem samochodów przy skałach. W przeciwieństwie np. do Franken, brakuje parkingów przygotowanych do obsługi ruchu wspinaczkowego. Standardem jest ograniczanie liczby przydrożnych parkingów oraz ustawianie w „dwuznacznych miejscach parkingowych” znaków zakazu parkowania i postoju. W związku z tym często trzeba parkować pod sklepem, kościołem lub uzyskiwać zgodę gospodarza terenu na postój (z dookreśleniem od kiedy do kiedy). Natomiast już w samym Obersdorfie przyjezdnych obowiązują parkingi płatne usytuowane na obrzeżu miasteczka – co sprawdza się naprawdę świetnie.

allgau parkowanie

Opisane trudności czynią warunki parkingowe idealnymi do aktywności fizycznej – dołączenia roweru czy spaceru jako środka transportu pod skałę i ze skały . W końcu nie bez powodu region na mapach turystycznych czy promocyjnych ilustrowany jest jako zielony liść lub zielone płuca.

allgau turystyka

Dokonując rekonesansu dróg oraz poszukując skał korzystamy z nw. przewodnika, który jest intuicyjny i przynajmniej na etapie nawigowania pod skały i wizualizacji przebiegu dróg, nas nie zawodzi!. Dodatkową zaletą jest jego dwujęzyczność :).

przewodnik

Oczywiście pomysł działania przez te kilka dni i wykaz tego co chcemy zobaczyć i zrobić powstał jeszcze przed wyjazdem z Polski – wyciąg planowanych celów przygotowany został przez Miłego w oparciu o przewodnik. Wysokości skał (które uznaliśmy za godne uwagi TOPY) kształtują się od 12 do 80 metrów, a ilość dróg w zakresie trudności V-VII jest naprawdę spora.

allgau topo

Baza turystyczna w regionie jest bogata i różnorodna: kemping, kwatery, apartamenty, hotel.

allgau baza noclegowa

W zależności od preferencji i stanu portfela można kwaterować w urokliwym (lecz droższym i tętniącym życiem do późna) oberstdorfie, jak my – nieco na uboczu w wynajętym mieszkaniu w cichej i spokojnej miejscowości Obermeisel Stein, lub ograniczyć koszty wyjazdu do minimum, by żyć chwilą, iść gdzie nogi poniosą i kimać przygodnie w hotelu pod 1.000.000.000 gwiazdami (niekoniecznie legalnie).

allgau noclegi

Serdecznie zachęcam do odwiedzenia tej skalnej krainy. Przyjezdnego i light’owego rejonu, który słynie z dobrej i stabilnej pogody – oczywiście życząc Wam po 100kroć tego czego nam zabrakło, czyli lampy!, lampy! i jeszcze raz lampy!.

14 allgau niemcy

ZOBACZ WIĘCEJ – działania z „Miłym” w sezonie 2014:

-> Wilder Kaiser

-> FRANKENjura 

4 Comments
  1. fajny blog, fajny pomysł na sklep i wspaniała pasja którą da się tu wyczuć – będę Was polecać!.
    a kto wie może kiedyś sama dołożę jakiś ilustrowany dziennik z wyprawy *-).

  2. „rejonu, który słynie z dobrej i stabilnej pogody” – z pogodĄ to faktycznie mieliście pecha, tyle kilometrów jechać i tylko oglądać to słabo.

  3. urokliwe miejsce, na pewno je odwiedzę jeszcze tej zimy w drodze na narty – fajnie zareklamowałeś ten teren mam nadzieje że będzie fajniej niż w szczawnicy

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *